Історія пасажирських ліфтів

otis_lift

Хто придумав ліфт?

Достовірно невідомо в якому місці планети з’явився перший ліфт. Використовувати ліфти почали одночасно у всіх куточках світу і почали поступово вдосконалити.

Ліфтом користується більшість людей в усьому світі. Це звичне пристрій побуту давно і міцно увійшло в наше життя. Без нього не вишикувалися б тисячолітні піраміди, середньовічні храми, і сучасні багатоповерхівки-хмарочоси.

  • Єгиптяни, що будували свої монументальні споруди, затягували камені на висоту не вручну. Вони використовували примітивний механізм, що дозволяє економити робочу силу.
  • Стародавні папуаси придумали платформу з лебідкою для традиційного поховання померлих на вершинах дерев.
  • У римському Колізеї ліфт служив для підняття на арену гладіаторів і тварин.
  • Французский Король Людовик XV оборудовал первый личный пассажирский лифт для того, чтобы подниматься этажом выше к своей возлюбленной.

Всі ці механізми тоді приводилися в дію за допомогою людей. У 1800 році в одній з шахт Америки в якості приводу для ліфта була використана парова машина. З тих пір і почалося промислове використання ліфтів, пізніше модифікованих в гідравлічні і парові.

Перший безпечний пасажирський ліфт.

Містер Отіс – винахідник «безпечних ліфтів» 1854 рік, Нью-Йорк. Відвідувачі великої промислової виставки не очікували такого дійства. Всі погляди були спрямовані вгору, дихання зачаїлося. Під самий купол павільйону піднімалася платформа, навантажена важкими ящиками. На ній стояв галантний джентльмен у фраку й циліндрі. Тут же був присутній страшного виду чоловік, схожий на середньовічного ката. На висоті 12 метрів ліфт зупинився, і чоловік в циліндрі дав команду. Кат розмахнувся і перерубав канат, що з’єднує платформу з лебідкою.

Ліфт впав вниз, але через пару метрів автоматична система спрацювала і зупинила падіння. Чоловік у фраку зняв циліндр і незворушно розкланявся, зірвавши бурхливі оплески від переляканої і захопленої публіки.

Людиною на платформі був Еліша Грейвс Отіс – «батько» сучасних ліфтів, оснащених автоматичною системою затримки кабіни в шахті при обриві каната, і засновник всесвітньо відомої компанії Otis Elevator Company. Все почалося з того, що одного разу, в юності, Отіс мало не був убитий важким вантажним ліфтом. Це сталося, коли він працював на будівництві. В останню секунду він встиг відскочити в сторону і уникнув поганий долі. Але цей випадок міцно засів в його голові. Пізніше він влаштувався на іншу роботу, де йому поставили завдання сконструювати особливий підйомник. Пам’ятаючи досвід на будівництві, Отіс створив особливу, надійну конструкцію. Цей механізм запобігав падіння платформи в разі обриву каната. Це стало головним винаходом його життя. Інженер назвав це «безпечним ліфтом». Пізніше він заснував власну майстерню, що виробляє і продає ліфти. Фірма «Отіс» стала всесвітньо відомою в цій області техніки, і є такою і в наші дні.

Залишити відповідь

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment